Kolektory słoneczne - solary

Kolektory słoneczne - solary

Alternatywne źródła energii, w tym solary są najtańszymi sposobami pozyskiwania ciepła. W Polsce warunki klimatyczne, są bardzo korzystne – z energii słonecznej można pokryć 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Nowoczesne instalacje solarne pomimo znacznych kosztów inwestycji zwracają się w ciągu kilku lat, szczególnie jeżeli zastępują ogrzewacze elektryczne.

Zestaw solarny

W skład podstawowego zestawu solarnego wchodzą:

Kolektor słoneczny

Kolektory słoneczne mają różną budowę, sprawności i co za tym idzie cenę. Na polskim rynku dostępne są:
– kolektory płaskie
charakteryzują się prostą budową i stosunkowo niską ceną ale też niską sprawnością. W zależności od wersji można je montować poziomo lub pionowo na dachach skośnych lub płaskich na stelażu.
– kolektory rurowe
zwane inaczej próżniowymi, charakteryzują się większą sprawności a ich budowa nie jest skomplikowana.
– kolektory rurowe HeatPipe
są to najnowsze i najbardziej sprawne typy kolektorów. Zbudowane są z rury próżniowej i rurki z gazem, który odparowuje w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Opary gazu wędrują ku górze kolektora absorbują ciepło, a kiedy dotrą do samej góry – oddają ciepło do cieczy solarnej. Następni gaz opada aby ponownie się nagrzać.– grupa solarna
jest to zespół zaworów, czujników temperatury i ciśnienia, zawór bezpieczeństwa oraz pompa obiegowa sterowana elektronicznie.
– sterownik solarny
jest to urządzenie koordynujące pracę pompy na podstawie temperatur w instalacji solarnej, oraz umożliwiające wgląd w parametry oraz diagnozuje pracę instalacji.
– zasobnik wody
jest to specjalny zbiorniki pojemności od 300 do 1500 litów, zaizolowany cieplnie w celu obniżenia do minimum strat ciepła wpływających na obniżenie temperatury wody w zbiorniku. Zgromadzona woda może być używana na bieżące potrzeby lub wspomagać centralne ogrzewanie. Wybierając zasobnik warto zwrócić również uwagę na jego budowę i materiały z jakich jest wykonany. Dobre zasobniki wykonywane są ze stali nierdzewnych, a tańsze z blachy emaliowanej.
– akcesoria
Oprócz wyżej wymienionych głównych elementów, należy również pamiętać o niezbednych akcesoriach takich jak:
– naczynie wzbiorcze przeponowe
– odpowietrzniki
– rury izolowane do połączenia kolektorów z zasobnikiem
– ciecz solarną (glikol)
Jeśli nadal mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – służymy pomocą!