Dotacje do pompy ciepła – Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd

by | May 19, 2023 | Poradniki | 0 comments

Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd – dotacje do pompy ciepła, która z nich jest dla Ciebie najkorzystniejsza?

Wraz z uruchomieniem programu Mój Prąd 5.0, pojawiła się kolejna dotacja, która oprócz programu Moje Ciepło i Czystego Powietrza wspiera pompy ciepła. Sprawdźmy, który program wybrać i w jakiej sytuacji?

Poniżej krótkie podsumowanie w formie tabeli, które w prosty sposób obrazuje, który program wybrać, w zależności od tego, na jakim jesteś aktualnie etapie, jeśli chodzi o planowany montaż pompy ciepła.

Rodzaj DofinansowaniaMój PrądMoje CiepłoCzyste PowietrzeUlga termomodernizacyjna
Planowana inwestycjaInwestujesz w fotowoltaikę i pompę ciepła?
Masz fotowoltaikę i myślisz o pompie ciepła?
Budujesz dom i niekoniecznie chcesz od razu inwestować w fotowoltaikę?
Modernizujesz dom i wymieniasz kocioł na węgiel na pompę ciepła?
Masz istniejący dom i chcesz zainwestować w pompę ciepła bez fotowoltaiki i bez wymiany źródła ciepła?

Mój Prąd, Moje Ciepło czy Czyste Powietrze? Dotacje do pompy ciepła dla Ciebie!

Program Czyste Powietrze jest najbardziej kompleksowy pod względem udzielanych dotacji na termomodernizację. Natomiast ulga termomodernizacyjna ma najmniej wyłączeń. Program Moje Ciepło jest skierowany tylko dla nowych domów, a Mój Prąd wymaga fotowoltaiki.

Mój Prąd to program dla osób, które przede wszystkim chcą zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną i tę inwestycję rozszerzyć o dodatkowe elementy. Warto dodać, że jeśli otrzymałeś dotację w programie Mój Prąd 4.0 lub 4+ i teraz chcesz dołożyć do tego pompę ciepła, to jest taka możliwość. Również przy dofinansowaniu z Mojego Prądu 3.0 można rozszerzyć dofinansowanie o pompę ciepła. Konieczna jest wtedy zmiana systemu rozliczeń z opustów na net-billing.

dotacja do pompy ciepła

Jeśli chcesz zainwestować w samą pompę ciepła, program Mój Prąd nie jest dla Ciebie. W przypadku budowy domu, możesz wtedy skorzystać z programu Moje Ciepło. Jest to możliwe szczególnie teraz, gdy weszła w życie ważna zmiana dla pomp ciepła w Warunkach Technicznych. W istniejącym domu bez fotowoltaiki możesz skorzystać tylko z ulgi termomodernizacyjnej. Jeśli masz w domu tzw. kopciucha, a chcesz skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła w programie Mój Prąd, to niestety nie ma takiej możliwości. W takim wypadku możesz skorzystać z Czystego Powietrza i ulgi termomodernizacyjnej. Jeśli chcesz dołożyć do tego fotowoltaikę, Czyste Powietrze przewiduje również taką opcję: 6 tys. zł w podstawowym, 9 tys. w podwyższonym i 15 tys. zł w najwyższym poziomie dofinansowania.

Sprawdź również: Audyt Energetyczny Budynku – Świadectwa Charakterystyki Energetycznej

dotacja do pompy

 

Przy budowie domu, nawet z fotowoltaiką, warto zwrócić uwagę również na budżety programów. W Moim Cieple budżet wynosi 600 mln zł i jest przeznaczony tylko na pompy ciepła. W Moim Prądzie aktualnie wynosi 100 mln zł i dotyczy wielu różnych przedsięwzięć. Nawet jeśli zgodnie z zapowiedziami program zostanie rozszerzony o dodatkowe 400 mln zł, będzie mniejszy niż w Moim Cieple. To oznacza, że część inwestorów budujących domy z pompą ciepła może się nie zmieść w przewidzianym budżecie Mojego Prądu. Zostanie im wtedy Moje Ciepło, a inwestycję w fotowoltaikę będą mogli zrealizować później i np. skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub z kolejnej edycji Mojego Prądu, o ile zostanie uruchomiona.

Czy trudno jest uzyskać dofinansowanie? Efektywne ogrzewanie dzięki dotacji do pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło.

Oferujemy zakup i montaż pompy ciepła zgodnie z funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wnioski o dofinansowanie oraz więcej informacji dostępny pod adresem strony rządowej mojecieplo.gov.pl. Nabór wniosków w ramach programu odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. W związku z czym pompy ciepła 2023 roku mogę być finansowane w ramach programu. Dopłata pomaga zrealizować Twój plan renowacyjny lub budowy nowego budynku mieszkalnego. Koszty kwalifikowane są jasno rozpisane w zasadach uzyskania dotacji na pompę ciepła.

Sprawdź strony rządowe dotyczące konkretnych programów:

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 to skuteczna metoda na ciepłą wodę użytkową w Twoim lokalu mieszkalnym, domu czy innego typu nieruchomości. Ponadto otrzymanie dofinansowania to także skuteczny sposób na efektywne ogrzewanie oraz oszczędności i pomoc środowisku. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę na Facebooku, Instagramie oraz do innych wpisów na blogu.